Jak dbać o dobrostan psychiczny?

Pięć kroków do dobrostanu psychicznego.

MentalPress 30

Jak dbać o zdrowie psychiczne?

Ponad 27% dorosłych Europejczyków doświadcza przynajmniej jednego z przejawów złego stanu zdrowia psychicznego w ciągu roku. Podobnie sytuacja wygląda na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie systematycznie rośnie liczba osób leczonych z powodu zaburzeń psychicznych. W naszym kraju liczbę dorosłych chorych na depresję szacuje się na 766 tys. Liczbę osób cierpiących na zaburzenia nerwicowe ogółem szacuje się na 2 mln. 470 tys., a liczbę osób nadużywających alkoholu, na 3 mln 650 tys. Te wartości mogą skłaniać do refleksji, że zbyt mało jest troski o nasze zdrowie psychiczne.

 

Dowody sugerują, że istnieje 5 kroków, które możemy podejmować, aby poprawiać nasze samopoczucie psychiczne. Jeśli spróbujesz je zastosować, możesz czuć się szczęśliwiej, bardziej pozytywnie i pełniej wykorzystać swoje życie. Oto one:

  • Krok 1. Dbaj o relacje z ludźmi wokół siebie. Z rodziną, z przyjaciółmi, z kolegami i z sąsiadami. Poświęcaj czas na rozwijanie tych relacji. Inni ludzie mają dla naszego samopoczucia duże znaczenie.
  • Krok 2. Bądź aktywny. Wybierz się na spacer, pojeździj na rowerze lub zagraj w piłkę nożną. Znajdź aktywność, która Ci się podoba i uczyń ją częścią swojego życia. WHO zaleca godzinę ruchu, co dnia. Jacek Santorski pisał: Wydaje mi się bardzo ważne, aby w programie troski o siebie zacząć od ciała. Poproś kogoś o masaż, naucz się relaksu, zadbaj o dietę, poszukaj systemu ćwiczeń, który mógłbyś wprowadzić stopniowo do codziennego życia.” . Doktor psychologii ks. Marek Dziewiecki mówi krótko: „Ruch to życie”.
  • Krok 3. Ucz się nowych rzeczy i poznawaj. Nauka nowych umiejętności może dawać poczucie osiągnięcia celu i dodawać pewności siebie. Możesz zapisać się na kurs tańca, rozpocząć naukę gry na instrumencie lub opanować nową dyscyplinę sportową.
  • Krok 4. Pomagaj innym. Większość ludzi zgodzi się, że pomaganie innym to dobra rzecz. Może ono zrobić wiele dobrego również dla Twojego własnego samopoczucia psychicznego. Nawet najmniejszy czyn może się liczyć. Uśmiech, słowo podziękowania, czy miłe słowo. Większe działania, takie jak wolontariat, pomoc innym w remoncie, opiece, itp. może poprawić samopoczucie i pomóc nam w budowie nowych więzi.
  • Krok 5. Zachowuj uważność. Świadomość chwili obecnej, w tym swoich myśli, swoich uczuć, swojego ciała i otaczającego świata. Uważność może pozytywnie zmienić sposób, w jaki postrzegasz życie i sposób, w jaki podchodzisz do wyzwań. Łatwo jest pędzić przez życie, nie przystając by zauważać więcej. Zwrócenie większej uwagi na chwilę obecną - na własne myśli i uczucia oraz na otaczający świat - może poprawić samopoczucie psychiczne.

Kliknij przycisk poniżej i pobierz darmowy ebook z szerszym opisem tych zaleceń i z przykładami ich stosowania w codziennym życiu.

MentalPress 1

Poradnictwo psychologiczne w gabinecie

Konsultacje mają na celu pomóc ludziom w ich problemach emocjonalnych o różnym stopniu intensywności. Głównym celem jest zmiana jakości życia poprzez jasne określenie celu i ścieżki jaka do niego prowadzi. Niezależnie od …

MentalPress 21

Poszukiwanie wsparcia jest oznaką siły.

Kiedy jest ten dobry moment, aby skorzystać z usług specjalisty? W tej dziedzinie, wygląda to podobnie jak w innych. Możemy korzystać z usług psychologa, dentysty, osteopaty, lub kardiologa wtedy, gdy …

MentalPress 13

Konsultacje online

Konsultacje online mają taki sam cel jak konsultacje podczas wizyty w gabinecie. Ich atrakcyjność polega na pokonaniu bariery odległości. Dodatkowo, mogą dać klientowi większe poczucie dyskrecji. Warta podkreślenia jest też swoboda, jaką daje kontakt w ojczystym języku. …