Kiedy skorzystać z psychologa?

Kiedy skorzystać z usług psychologa? Kiedy jest ten dobry moment? Możemy korzystać z usług psychologa, dentysty, ortopedy, lub logopedy, wtedy, gdy coś sprawia nam ból i jest dla nas naglącym problemem, którego rozwiązanie przyniesie nam ulgę. Możemy odnieść korzyść ze spotkania także wtedy, gdy nie cierpimy z powodu bólu, panujemy nad sytuacją, ale wiemy, że dużo nas to kosztuje, i że przeciążymy się, nabawimy uszczerbku na zdrowiu, jeśli dalej będziemy postępować w ten sam sposób. Możemy także skorzystać z usług, gdy w zasadzie wszystko u nas jest dobrze, jednak wiemy, że nie realizujemy w pełni swojego potencjału, a chcielibyśmy realizować go bardziej.

Warto skorzystać z pomocy w sytuacji kiedy..

Chcemy przyspieszyć lub usystematyzować proces radzenia sobie z problemem, który nas obciąża.

Czujemy, że sytuacja zaczęła lub zaraz zacznie nas przerastać. Gdy poziom stresu w naszym życiu znacząco rośnie i utrudnia nasze funkcjonowanie. Szczególnie polecam zwrócić uwagę na takie symptomy jak: utrata czerpania przyjemności z rzeczy, które do tej pory były źródłem radości; trudności ze snem; spadek energii; widzenie wszystkiego w czarnych barwach; dostrzeganie jedynie negatywów w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, wycofywanie się z kontaktów społecznych, agresja, brak możliwości zrelaksowania się.

Chcemy pozbyć się nawyków, o których wiemy, że z czasem wpędzą nas w tarapaty. W takim wypadku polecam zastosować monitoring danej czynności. To znaczy, dokładne zliczenie ile razy dane zachowanie występuje lub ile czasu trwa. Zanotowanie tych danych bez żadnego wpływania na częstość i długość intersującego nas zachowania. Tak, aby na liczbach zobaczyć skalę zjawiska, które chcemy modyfikować. Posiadanie takiej wiedzy podczas pierwszej wizyty, zwykle pozwoli przyspieszyć pracę.

Czujemy, że tak naprawdę nie realizujemy swojego potencjału i chcemy to zmienić.

Kiedy zwyczajnie szukamy porady na interesujący nas temat lub chcemy skonsultować dowolny, ciekawy dla nas aspekt ludzkiej psychiki.

Przed wizytą warto zbadać swój stan zdrowia. Nawet, jeśli podejrzewamy, że źródłem naszych dolegliwości jest stres, zawsze należy wykluczyć somatyczne podłoże dolegliwości. Psycholog zazwyczaj i tak zasugeruje to podczas pierwszej wizyty. Zwykle pomocne w zebraniu myśli i lepszej ocenie sytuacji, będzie opowiedzenie zaufanej osobie o tym, co nas trapi. Podobny efekt może dać nam przelanie naszych myśli na papier, wykonywanie ćwiczeń autonarracyjnych. Takich, w których np. opiszemy sytuację, która nas poruszyła, a także opiszemy, jak lepiej możemy sobie z nią poradzić w przyszłości. Nie trzeba tego robić, jednak zwykle pozwoli to przyspieszyć nieco pracę nad interesującym nas tematem.

rekomendowane interwencje

Rekomendowane interwencje psychologiczne. Jakiej terapii szukać?

Chciałbym wam powiedzieć o tym, że istnieją zalecenia, dotyczące tego jaki, rodzaj i metoda terapii, najskuteczniej pomoże nam w dolegliwościach, które nas dotyczą. Z artykułu dowiecie się o tym, gdzie takie zalecenia znaleźć? A także o tym, kto je stworzył?   Są różne rodzaje zaburzeń psychicznych. Dla przykładu, najczęstsze w Polsce to: Nadużywanie alkoholu –
CZYTAJ WIĘCEJ

jak_dbac_o_dobrostan_psychiczny

Jak dbać o dobrostan psychiczny?

Pięć kroków do dobrostanu psychicznego. Ponad 27% dorosłych Europejczyków doświadcza przynajmniej jednego z przejawów złego stanu zdrowia psychicznego w ciągu roku. Podobnie sytuacja wygląda na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie systematycznie rośnie liczba osób leczonych z powodu zaburzeń psychicznych. W naszym kraju liczbę dorosłych chorych na depresję szacuje się na 766 tys. Liczbę osób cierpiących na
CZYTAJ WIĘCEJ

image-29

Kiedy skorzystać z psychologa?

Kiedy skorzystać z usług psychologa? Kiedy jest ten dobry moment? Możemy korzystać z usług psychologa, dentysty, ortopedy, lub logopedy, wtedy, gdy coś sprawia nam ból i jest dla nas naglącym problemem, którego rozwiązanie przyniesie nam ulgę. Możemy odnieść korzyść ze spotkania także wtedy, gdy nie cierpimy z powodu bólu, panujemy nad sytuacją, ale wiemy, że
CZYTAJ WIĘCEJ